Ekologia.pl

Frutarianizm

LOKALIZACJA


Opis


Dieta frutariańska, inaczej frutarianizm, to jeden z najbardziej ekstremalnych rodzajów żywienia. Polega na spożywaniu jedynie owoców i warzyw, których można zebrać z drzew lub je wyhodować. Niektórzy frutarianie spożywają także nasiona i orzechy, jednak wszystko to musi pochodzić z produktów pozyskiwanych z roślin. Dlatego też zwyczajowo nie zawiera mięsa, nabiału, ryb, jaj, produktów zbożowych ani produktów przetworzonych. Przyjmuje się, że dieta ta pozwala na to, by całkowicie uniknąć cierpienia związanego ze wykorzystywaniem zwierząt.

Oczywiście, sama idea frutarianizmu nie jest nowa, ponieważ istnieje od wielu lat - zarówno wśród ludzi żyjących w grupach wyznaniowych, jak i wśród tych, którzy szukają zdrowszego sposobu życia. Istnieje również szeroka gama różnych odmian frutarianizmu - od tych, które są surowe i wyłącznie wegetariańskie, po te, które są mniej surowe i dozwalają spożywanie nasion i orzechów.

Frutarianizm ma swoje korzyści dla zdrowia, ponieważ dieta ta jest bogata w witaminy, minerały i błonnik. A ponieważ jest w pełni wegetariańska lub wegańska, istnieje mniejsze ryzyko powstawania dolegliwości związanych z dietą zawierającą mięso, takich jak choroby serca czy cukrzyca.

Jednak narażenie na skrajności nie jest bez wad. Frutarianom często brakuje białka i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, co może prowadzić do osłabienia mięśni i powodować zmęczenie. Osoby stosujące tę dietę powinny więc zwrócić szczególną uwagę na to, aby uzupełnić te składniki w inny sposób. Warto również pamiętać, że frutarianizm może przynieść szereg innych wyzwań - takich jak ograniczenia społeczne i trudności związane z dostępnością do produktów.

Podsumowując, dieta frutariańska ma swoje plusy i minusy. I chociaż można się od nią uczyć, to najważniejsze jest to, aby zrobić to z głową i dostosować ją do własnych potrzeb. Ważne jest również, aby skonsultować się ze specjalistami przed przystąpieniem do frutarianizmu i monitorować swoje zdrowie po jego rozpoczęciu.

Dodaj OpinieNIEDALEKO:

TanieMilitaria.pl

Warszawa

Polskie Centrum Sztuk Walki RED TIGER

Warszawa

DANDYS

Warszawa